JAPONIA

Czy marzysz o Kraju kwitnącej wiśni?

Japonia to zarówno tradycje, jak i zatłoczone ulice z barami karaoke na każdym rogu i nastolatkami w najwymyślniejszych ubiorach. Nowoczesny, ekstrawagancki styl życia współistnieje tu w doskonałej harmonii z tradycyjnymi obyczajami i powściągliwością, kimonami i ceremoniami parzenia herbaty. W całej Japonii widoczne są ogromne kontrasty między dawną kulturą kraju i futurystycznie wyglądającymi miastami.
Stolicą Japonii jest Tokio, które zamieszkuje blisko 14 milionów obywateli. Jest to jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie. Populacja całego kraju to ponad 126 milionów mieszkańców. Japonia zajmuje 10. miejsce pod względem populacji na świecie. Językiem urzędowym tego kraju jest japoński.

W skład całego kraju wchodzą główne wyspy Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu oraz ok. 3 000 mniejszych wysp. Cały zbiór wysp wspólnie tworzy archipelag o długości 2 000 km, oddzielający Ocean Spokojny od Morza Japońskiego, a jego najbliższymi sąsiadami są Chiny, Korea i Rosja.
Według danych ONZ i WHO przeciętna długość życia jest najwyższa na świecie.

Japonia to niezwykle interesujący i warty odwiedzenia kraj, przede wszystkim z uwagi na wspaniałą kulturę, tradycję, kuchnię, nowoczesne technologie oraz jedyny w swoim rodzaju naród. Bezpośrednie połączenie lotnicze z Polski do Tokio oferuje LOT. Podróż zajmuje około 10 godzin i 30 minut. Po „Kraju Kwitnącej Wiśni” najlepiej podróżować ultraszybkimi, punktualnymi pociągami typu Shinkansen. Nie jest natomiast zalecana jazda po Japonii samochodem osobowym. Rozwinięta sieć kolejowa oraz wysoki komfort pociągów i ich szybkość oraz korki w ruchu drogowym są wystarczającymi argumentami na rzecz rezygnacji z tego środka transportu. Japonia posiada kilkanaście obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które z pewnością należy zaliczyć do obowiązkowych punktów wycieczki. Na liście znalazły się między innymi takie zabytki jak: Kopalnia srebra Iwami Ginzan i jej krajobraz kulturalny, Pomnik Pokoju w Hiroszimie (Katedra Genbaku), Półwysep Shiretoko, Puszcza na wyspie Yakushima, Zamek Himeji, zespół zabytkowy dawnego Kioto (miasta Kioto, Uji i Otsu),świątynie i sanktuaria w Nikkō, Sanktuarium shintō w Itsukushima czy też zabytkowe wioski Shirakawa-go i Gokayama.
Jeśli planujesz podróż do Japonii, jednym z najważniejszych - i najtrudniejszych - kroków jest podjęcie decyzji, gdzie się udać.Przy tak wielu niesamowitych miejscach do wyboru i tak wielu informacjach w Internecie zawężenie idealnych miejsc docelowych może wydawać się zniechęcające (niezależnie od tego, czy jest to Twoja pierwsza, czy ponowna wizyta) Dobra wiadomość jest taka, że Japonia ma tak wiele niesamowitych miejsc do odwiedzenia i godnych listy rzeczy japońskich doświadczeń, że w zasadzie nie możesz się pomylić.„Zła” wiadomość jest taka, że nie ma czegoś takiego jak prawdziwa lista „najlepszych miejsc w Japonii”, ponieważ tak wiele zależy od osobistych preferencji i zainteresowań

FUDŻI - Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym punktem orientacyjnym Japonii jest majestatyczna góra Fudżi (Fuji-san), która jest również najwyższym szczytem w kraju, górująca 3776 metrów nad przeważnie płaskim krajobrazem na południu i wschodzie i wystarczająco wysoka, aby można ją było zobaczyć z Tokio ponad 100 kilometry stąd. Góra Fudżi była od wieków ceniona w sztuce i literaturze i jest obecnie uważana za tak ważną ikonę, że UNESCO uznało jej światowe znaczenie kulturowe w 2013 roku. Góra Fuji, będąca częścią Parku Narodowego Fuji-Hakone-Izu, jest zdobywana przez ponad milion osób. każdego lata jako akt pielgrzymki, której kulminacją jest oglądanie wschodu słońca z jej szczytu. Podczas gdy niektórzy nadal decydują się na rozpoczęcie wspinaczki od podstawy, większość wspinaczy zaczyna teraz powyżej połowy wysokości, na 5 stacji, co skutkuje łatwiejszym do opanowania sześciogodzinnym wspinaniem.

PAŁAC CESARSKI W TOKIO - Najsłynniejszy punkt orientacyjny Tokio, Pałac Cesarski z pięknymi XVII-wiecznymi parkami otoczonymi murami i fosami, jest obowiązkowym punktem podczas wizyty w stolicy kraju. Nie zniechęcaj się faktem, że większość pałacu jest zamknięta dla publiczności (nadal jest używana przez rodzinę cesarską), ponieważ wciąż jest wystarczająco dużo, aby zobaczyć, po prostu spacerując po jego terenie. Oprócz wielu pięknych widoków na pałac z wielu punktów w otaczającym go parku - w tym słynnego mostu Nijubashi lub „podwójnego mostu”, nazwanego tak ze względu na jego wodne odbicie - odwiedzający mogą wejść do Wschodniego Ogrodu Higashi-Gyoen i innych obszarów. które są otwarte dla publiczności w ramach zorganizowanej wycieczki. Kolejnym punktem obowiązkowym dla turystów odwiedzających Tokio jest słynna dzielnica handlowa Ginza, w której znajduje się Teatr Kabuki-za z przedstawieniami Kabuki, a także Teatr Shimbashi Enbujo z tradycyjnymi tańcami Azuma-odori i przedstawieniami Bunraku. HIROSHIMA - Chociaż niewiele trzeba tu mówić o okropnościach bombardowania atomowego Hiroszimy w sierpniu 1945 r., Wiele można powiedzieć o niesamowitych wysiłkach, jakie podjęło to tętniące życiem miasto, aby upamiętnić wiele ofiar pierwszego na świecie ataku nuklearnego, a może nawet co ważniejsze, symbolem trwałego pokoju stała się Hiroszima. Odwiedzany przez ponad milion ludzi każdego roku, wielu z zagranicy, Hiroshima Peace Memorial Park (Hiroshima Heiwa Kinen Kōen) leży w epicentrum wybuchu atomowego w niegdyś tętniącej życiem części miasta i obejmuje wiele ważnych zabytków, pomniki i muzea związane z wydarzeniami tego pamiętnego dnia. Oprócz terenów i ogrodów z ich kolorowymi kwiatami wiśni, do najważniejszych atrakcji parku należą Muzeum Pokoju z licznymi eksponatami zajmującymi się kwestią pokoju na świecie oraz Cenotaf Pamięci i Płomienia Pokoju, a także Kopuła Bomby Atomowej , ruiny budynku administracyjnego leżącego w centrum eksplozji.

KYOTO - Jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Japonii, piękne Kioto - jedno z niewielu miast w kraju, którym oszczędzono zniszczeń podczas II wojny światowej - co roku przyciąga ponad 10 milionów turystów, aby odkrywać jego piękne stare ulice i architekturę, z których wiele nie zmieniło się od czasów rodziny cesarskiej zamieszkał tu ponad 1000 lat temu. Nawet wtedy miasto było najważniejszym ośrodkiem kulturalnym Japonii, dziedzictwo, które kontynuuje się dzięki licznym muzeom i galeriom sztuki, z których każdy jest pełen ważnych rzeźb, obrazów i innych form sztuki. Najważniejsze elementy buddyjskiej architektury Kioto obejmują wiele dobrze zachowanych świątyń, z których 30 jest nadal w użyciu, oraz ważne konstrukcje, takie jak XIV-wieczny Złoty Pawilon (Kinkaku-ji), słynny z przepięknej, pokrytej złotymi liśćmi fasady. . Koniecznie odwiedź również zamek Nijo, XVII-wieczną fortecę, która zachowała swoje oryginalne mury, wieże i fosę; jego piękne bramy; i jego pałac z pięknym wystrojem wnętrz. Warto również odwiedzić oryginalny Pałac Cesarski w Kioto (Kyoto-gosho), zbudowany w 794 r. I jedno z najczęściej odwiedzanych zabytków miasta. Wreszcie, żadna wizyta w Kioto nie jest kompletna bez spędzenia czasu na zwiedzaniu Arashiyama Bamboo Grove, pięknego obszaru wysokiego bambusa, zaledwie kilka minut spacerem od centrum miasta
MIYAJIMA - Zaledwie kilka minut promem od kontynentalnej Hiroszimy znajduje się wyspa Miyajima, znana na całym świecie jako japońska wyspa Shrine. Zajmująca obszar 30 kilometrów kwadratowych w Zatoce Hiroszima Miyajima jest najlepiej znana jako dom Sanktuarium Itsukushima, świątyni Shinto poświęconej księżniczce córkom boga wiatru Susanoo. Pochodząca z VIII wieku większość zabudowań sanktuarium wyrasta z wód niewielkiej zatoki wspartej jedynie na palach. Efekt podczas przypływu jest po prostu oszałamiający, dzięki czemu te struktury - w tym słynna Wielka Pływająca Brama (O-Torii) - wyglądają tak, jakby unosiły się na wodzie. Połączone ze sobą chodnikami i mostami, jest to fascynujące miejsce do zwiedzania, w szczególności jego większe sale, takie jak wykwintna Honden (Sala Główna), Sala Ofiar (Heiden), Sala Modlitwy (Haiden) i Sala Tysiąca Mat (Senjokaku). Inną godną uwagi cechą jest scena sanktuarium, na której zwiedzający bawi się tradycyjnymi tańcami i występami muzycznymi. Warte zobaczenia są również przepiękne tereny i ogrody wyspy, w których żyją dzikie jelenie i liczne kolonie ptaków

OKINAWA I WYSPY JAPOŃSKIE - Okinawa składa się ze 160 dużych i małych wysp, w tym 49 zamieszkałych, i rozciąga się na rozległym obszarze oceanicznym obejmującym około 400 kilometrów z północy na południe i 1000 kilometrów ze wschodu na zachód. Rafy koralowe, krystalicznie czyste, błękitne morza, białe piaszczyste plaże i piękne krajobrazy łączą się, tworząc spektakularne i różnorodne środowisko naturalne na całym archipelagu. Wizyta na Okinawie pozwala również stanąć twarzą w twarz z wyjątkową kulturą i legendami Ryukyu. NARA - Od wieków centrum japońskiej kultury, piękne, dziewicze miasto Nara jest domem dla wielu historycznych budynków, a także ważnych narodowych skarbów i dzieł sztuki. Oprócz wielu historycznych ulic, miasto szczyci się wieloma ważnymi starymi świątyniami, w tym wspaniałą świątynią Kofuku-ji z VII wieku, być może najbardziej znaną z Siedmiu Wielkich Świątyń w Nara; oraz wspaniała Todai-ji (Wielka Świątynia Wschodnia) z VIII wieku, słynąca z ogromnego posągu Wielkiego Buddy (Daibutsu) z brązu, odlanego tutaj w 749 r. W Todai-ji interesujące są również Wielka Południowa Brama (Nandaimon) , dwupiętrowa konstrukcja oparta na 18 kolumnach z dwoma posągami Nio stojącymi na osiem metrów i strzegącymi wejścia do świątyni oraz Salą Wielkiego Buddy, największego drewnianego budynku na świecie.

OSAKA - Zbudowany w 1586 roku przez słynnego japońskiego wojownika i polityka Toyotomi Hideyoshiego, zamek Osaka (Ōsaka-jō) był wówczas największą i najważniejszą fortecą w kraju. Chociaż od tego czasu kilkakrotnie niszczono i odbudowywano, obecna konstrukcja, zbudowana w 1931 roku, pozostaje wierna oryginałowi. Najważniejsze z wizyty to ogromna pięciopiętrowa, 42-metrowa główna wieża zbudowana na imponującej 14-metrowej kamiennej podstawie, w której znajduje się wiele wystaw, które szczegółowo opisują historię zamku i miasta; koniecznie odwiedź najwyższe piętro ze wspaniałymi widokami na Osakę, szczególnie atrakcyjny widok po zachodzie słońca. W Parku Zamkowym w Osace interesujące jest również Świątynia Hokoku, a najbardziej znana świątynia Osaki, Shitennō-ji, jest również warta odwiedzenia i pochodzi z 59 roku ne. Ta piękna świątynia, znana jako pierwsza świątynia buddyjska w Japonii, ma pięciopiętrową pagodę. wraz z wieloma innymi pięknie zdobionymi budynkami, w tym Złotym Pawilonem (Kondō) z pięknymi posągami i obrazami, Salą Wykładową (Kōdō) i uroczym krytym korytarzem łączącym trzy bramy witryny.
Park Narodowy Chūbu-Sangaku i Alpy Japońskie - Japonia szczyci się wieloma wyjątkowymi obszarami o naturalnym pięknie, z których wiele zostało wyznaczonych jako parki narodowe lub, w niektórych przypadkach, miejsca światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z najbardziej spektakularnych parków w kraju jest Park Narodowy Chūbu-Sangaku w centrum Honsiu, obejmujący w swoich północnych i centralnych regionach grupę gór zwanych łącznie Górami Hida lub Alpami Japońskimi. W regionie znajdują się jedne z najwyższych szczytów w kraju, w tym Hotaka na 3190 metrów i Yari na 3180 metrów. Podobnie jak w wielu aspektach Alpy Europy Środkowej - zarówno pod względem charakteru krajobrazu, jak i obfitości śniegu zimą - Alpy Japońskie przyciągają latem rzesze spacerowiczów i wspinaczy, a zimą narciarzy. Szczególnie interesująca jest bogata flora i fauna parku, w tym rzadka pardwa i antylopy górskie występujące na wyższych wysokościach. Liczne gorące źródła parku również przyciągają turystów i doprowadziły do ​​rozwoju różnych uzdrowisk i kurortów wypoczynkowych, z których najbardziej znanym jest Kamikōchi.

NAGOYA - Świątynia Atsuta, położona w samym sercu miasta Nagoya, jest najważniejszą świątynią Shinto w Japonii i co roku przyciąga ponad pięć milionów odwiedzających. Założone w I wieku, to miejsce kultu religijnego słynie z zachowanych insygniów cesarskich, „miecza do koszenia trawy” (kusanagi-no-tsurugi), jednego z trzech w kraju. Interesujące jest również jego główna świątynia, Hongu, otoczona otaczającym murem oraz skarbiec z licznymi dziełami sztuki, w tym starymi i nowoczesnymi obrazami, ceramiką, biżuterią i tradycyjnymi maskami. Będąc w Nagoi, koniecznie odwiedź również Zamek Nagoya, wspaniały kompleks otoczony fosą zbudowany w 1612 roku, szczycący się 48-metrową wieżą główną, która słynie z dwóch złoconych delfinów (shachi), muzeum zawierającego skarby sztuki z dawnego pałacu, i jego spektakularne widoki na miasto i równinę Nobi.

FUKUOKA- Jeden z nielicznych zachowanych przykładów niegdyś płodnych i majestatycznych domów na wzgórzach preferowanych przez szogunów i władców miast, Zamek Fukuoka (Fukuoka-jō) jest jednym z głównych punktów wizyty w Fukuoce. Ten piękny zamek, niegdyś będący częścią ogromnego kompleksu o powierzchni około 47 000 metrów kwadratowych, wciąż zachwyca swoją wielkością i położeniem na wysokim fundamencie z widokiem na rzekę Naka. Fukuoka jest również dobrze znana z wielu wydarzeń i festiwali, w szczególności z Hakata Gion Yamakasa, słynnego dwutygodniowego, 700-letniego święta odbywającego się co roku w lipcu, które przyciąga miliony odwiedzających z całego kraju na kolorowe parady, jak a także jego tradycyjne rasy i kostiumy. Miasto nie jest również pozbawione nowoczesnych atrakcji, w tym Canal City Hakata, miasta w mieście z kanałem biegnącym przez kompleks, a także wspaniałymi sklepami, hotelami, restauracjami i teatrem.

SAPPORO HOKKAIDO - Położone na najbardziej wysuniętej na północ wyspie Japonii, Hokkaido, miasto Sapporo oferuje turystom wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Jako największe miasto wyspy jest ośrodkiem kulturalnym, w którym odbywa się wiele wspaniałych wydarzeń i festiwali; charakterystyczny styl kulinarny; bogata historia teatralna; i mnóstwo muzeów, galerii i parków. Centralnym punktem jest tutaj bardzo atrakcyjne centrum miasta, którego centrum stanowi park Odori, duży pas zieleni, który jest bardzo przyjemny do zwiedzania. Stąd można również dostać się do takich atrakcji, jak wieża telewizyjna w Sapporo, a także do słynnej miejskiej kolejki linowej, w odległości krótkiego spaceru. Kolejka linowa Mount Moiwa w końcu zaprowadzi Cię do górnej stacji na szczycie, skąd możesz podziwiać niesamowite widoki na miasto, prawdziwą ucztę nocą. Na górze znajduje się również ośrodek narciarski Mount Moiwa, popularny cel zimowy, zwłaszcza od czasu, gdy w mieście odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku. A jeśli przyjeżdżasz zimą, koniecznie odwiedź Sapporo Snow Festival, który odbywa się tutaj każdego lutego i przyciąga ponad dwa miliony biesiadników.

Wskazówki, jak najlepiej wykorzystać wizytę w Japonii:

Porady dotyczące najlepszego czasu na wizytę w Japonii nie są spójne w różnych częściach kraju. Główny wpływ na klimat wyspy Honsiu mają góry i otaczające je ciepłe morza, które przynoszą mnóstwo deszczu i śniegu. Wiosna może być jednym z najprzyjemniejszych okresów na wizytę w Japonii, kiedy prognozy pogody pokazują stały postęp kwitnienia wiśni od ciepłego Kiusiu w marcu do zimniejszego Hokkaidō około maja.

Kiedy zobaczyć kwitnące wiśnie w Japonii
Sezon Sakura trwa od początku kwietia do maja. W Fukuoce i Hiroszimie te delikatne kwiaty można oglądać już w marcu. Popularne miejsca kwitnącej wiśni w Tokio, Kioto i Osace będą zatłoczone, ale nie brakuje alternatywnych miejsc, w których można podziwiać ten cud natury bez walki z tłumami i ich kijami do selfie.
Oto moje sugestie:  Showa Memorial Park (30 minut jazdy pociągiem z Tokio), rejs statkiem po rzece Meguro w Tokio . Ponad 830 drzew someiyoshino posadzonych jest wzdłuż dwóch brzegów rzeki na odcinku od mostu Ikejiri do stacji Meguro. Na tym odcinku znaleźć można też mnóstwo tymczasowych straganów serwujących kuchnie japońską oraz sezonowe potrawy i drinki nawiązujące do okresu kwitnienia wiśni. Ogród Shukeien w Hiroszimie - to następna moja sugestia, następnie - Park Tsurumi w Osace i Park Narodowy Nikko - zaledwie 90 minut od centrum Tokio.

Pogoda i klimat w Japonii
Pogoda jest jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe do Japonii.Zróżnicowana geografia tego kraju powoduje ogromne zróżnicowanie warunków pogodowych: od subarktycznych na północy po subtropikalne na dalekim południu.Zimowa pogoda jest jednak bardzo zróżnicowana między zachodnim Morzem Japońskim a wybrzeżami Pacyfiku. W tych pierwszych występują zimne wiatry i obfite opady śniegu, podczas gdy w tych drugich pojawiają się suche, jasne zimowe dni. Regularne obfite opady śniegu w górach zapewniają idealne warunki dla narciarzy.


Oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, kiedy odwiedzić Japonię:
WIOSNA - Chociaż technicznie wiosna zaczyna się w marcu, jest to jeden z najzimniejszych miesięcy w Japonii. Na początku miesiąca nadal panują dobre warunki do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych. Pod koniec marca temperatury są zauważalnie wyższe, co sprawia, że wiosna to fantastyczny czas na odkrywanie hipnotyzującej przyrody Japonii. Jeśli nie lubisz skrajności, przekonasz się, że pogoda w kwietniu i maju jest w Twojej strefie komfortu.Sezon kwitnienia wiśni trwa od kwietnia do maja. Bambusowy las Arashiyama w pobliżu Kioto to kolejna inspirująca wiosenna atrakcja. W okolicy znajdują się inne warte uwagi atrakcje, w tym gorące źródła i cesarskie wille.
LATO - Trzy rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, planując podróż do Japonii latem, to:   - W połowie sierpnia przypadają ważne święta, więc japońscy podróżnicy będą wypełniać wiele atrakcji.   - Deszcze monsunowe mogą być obfite i pojawiają się nagle w czerwcu i lipcu.   - Szczyt sezonu tajfunu przypada na sierpień. Te tropikalne burze mogą zakłócić plany podróży.
Czerwiec - sierpień - Tropikalne plaże Okinawy na Okinawie są światowej klasy, a jeśli naprawdę chcesz zejść z utartego szlaku, leć na wyspy Yaeyama - możesz pomyśleć, że jesteś w Polinezji.Jeśli nie masz czasu lub zasobów, aby zaplanować wypad na południowe wyspy, są inne plaże, do których łatwiej dotrzeć. Półwysep Izu, niedaleko Tokio, jest idealny do skakania po plaży i roi się od dzikiej przyrody i surowej nadmorskiej scenerii. W pobliżu Tokio znajduje się Okutama, raj dla miłośników sportów wodnych poszukujących zastrzyku adrenaliny. Spływ rzeką i kajakarstwo to tylko godzina drogi od stolicy Japonii
Lipiec i sierpień to najlepsze miesiące na zdobycie Fudżi. Ale nie musisz jechać aż na szczyt, aby docenić piękno otaczające najsłynniejszą górę Japonii, ponieważ w okolicy jest wiele rzeczy do zrobienia: wycieczki kolejką linową, wycieczki statkiem i muzea będą bawiłeś się.Jeśli jesteś tutaj podczas letniego monsunu, dlaczego nie udać się na północ i zwiedzić jedną z najmniej odwiedzanych wysp w kraju? Hokkaido szczyci się zapierającą dech w piersiach przyrodą, niewielką liczbą turystów, niezwykłą kuchnią i ledwie dotkniętym przez monsun.
JESIEŃ - Dla wielu podróżników to najlepszy czas na odwiedzenie Japonii. Zmiana koloru liści jest główną atrakcją i jest między wrześniem a listopadem. To naturalne wydarzenie od wieków inspiruje poetów i pisarzy i jest równie atrakcyjne dzisiaj. Biorąc pod uwagę, że lasy zajmują prawie 70% Japonii, możliwości robienia zdjęć jest prawie wszędzie. Zmiany koloru liści rozpoczynają się na północy we wrześniu i stopniowo fala pięknych czerwonych, żółtych i miedzianych odcieni dociera na południe. We wrześniu średnie temperatury utrzymują się od średnich do wysokich 20 ° C (wysokie 60 ° F).
Pogoda w Japonii w październiku jest w większości sucha i stosunkowo ciepła, co pozwala na uwzględnienie w planie zajęć na świeżym powietrzu. Listopadowa pogoda w Japonii jest chłodna i sucha, ale przy niższych temperaturach jest to doskonała wymówka, aby skosztować sezonowych przysmaków z persymonów, kasztanów lub batatów. Każdy region ma swoją specjalność, więc próbuj!
Japonia od  września do listopada - Przejażdżki pociągiem to spektakularny sposób na zobaczenie zmieniających się kolorów liści w całej okazałości. Niektóre polecane wycieczki pociągiem obejmują Kioto do Arashimy, Tokio do Nikko i Kolej Kurobe Gorge.Japonia to marzenie miłośników zakupów - to żadna tajemnica. Od września do listopada wiele sklepów rozpoczyna wyprzedaż letnią i jesienno-jesienną, więc jest to dobry czas na znalezienie okazji i sprawdzenie japońskiej sceny detalicznej - doświadczenie kulturowe samo w sobie.Jeśli jesteś smakoszem i nie zdecydowałeś jeszcze, kiedy pojechać do Japonii, zarezerwuj wycieczkę we wrześniu lub październiku. Kioto wita we wrześniu Targi Wina Śliwkowego, aw całej środkowej Japonii odbywają się imprezy związane z piwem rzemieślniczym. Koniec października w Tokio to czas ramenu. Tokyo Ramen Show przyciąga do miasta ekspertów w dziedzinie makaronów z całego kraju, dając Ci szansę spróbowania dziesiątek regionalnych specjałów w jednym miejscu.