GRECJA

Znana z mnóstwa starożytnych ruin, bielonych wiosek, słonecznych plaż, smacznej kuchni i przyjaznej atmosfery, nic dziwnego, że Grecja należy do najpopularniejszych celów turystycznych w Europie. Ale głównym powodem istnienia turystyki jest to, że jest tu tak pięknie. Często można znaleźć to piękno na wielu rozproszonych wyspach, leżących jak małe klejnoty w morzach otaczających Półwysep Grecki. Każdy z nich oferuje swój własny udział w oszałamiających krajobrazach, zabytkach, scenach życia nocnego i kulturalnych przysmakach.

Jest ich mnóstwo do odkrycia. Od wysp Jońskich na zachodzie - w tym Kefalonia i Korfu - po Morze Egejskie, na które składa się między innymi Mykonos, Santorini, Kos i Rodos. Następnie na południu jest przedhelleńska kultura minojska Krety. Na stałym lądzie wszędzie są krajobrazy godne bogów. Klasztor Meteory, ruiny w Delfach, a następnie najsłynniejsza stolica Aten i jej kultowy Partenon.

Oto lista najlepszych miejsc do odwiedzenia w Grecji:

Wyspy Greckie mniejsze od Krety

Piękne i egzotyczne greckie wyspy co roku przyciągają rzesze turystów, co czyni je jednym z najpopularniejszych celów podróży na świecie. Mając do wyboru ponad 2000 wysp, początkowo mogą być oszołomieni ich liczbą i różnorodnością. Od wspaniałych plaż, starożytnych ruin, kolorowych portów i aktywnych wulkanów, greckie wyspy mają to wszystko.
Santorini,
należące do grupy Cyklad, jest jedną z najbardziej malowniczych wysp i zdecydowanie jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Grecji. Również część Cyklad, Mykonos to nowoczesne, kosmopolityczne społeczeństwo połączone z tradycyjnymi bielonymi domami i ulicami przypominającymi labirynt. Położona na Morzu Egejskim w pobliżu wybrzeża Turcji Rodos jest stolicą i największą wyspą archipelagu Dodekanezu, popularną ze względu na wspaniałe plaże i znaczenie historyczne. Korfu, najbardziej wysunięta na północ z greckich wysp jońskich, było kontrolowane przez wiele obcych mocarstw, zwłaszcza Wenecjan i Brytyjczyków, co znajduje odzwierciedlenie w kulturze i architekturze wyspy.

Ateny
Zamieszkiwane od ponad 3000 lat Ateny są powszechnie znane jako kolebka zachodniej cywilizacji i kolebka demokracji. Miasto prezentuje mylące połączenie cech historycznych i nowoczesnych. Ateny słyną z archeologicznych ruin i zabytków, takich jak słynny Akropol, Partenon, starożytna Agora i Teatr Dionizosa, by wymienić tylko kilka, ale Ateny to nie tylko starożytne ruiny. To tętniące życiem miasto jest również ważnym ośrodkiem biznesu, kultury i życia nocnego.

Kreta
Największa z greckich wysp, Kreta, to rozległy kraj pełen przyjemnych kontrastów, gdzie krajobrazy rozciągają się od oszałamiającego wybrzeża po surowe góry i pofałdowane krajobrazy usiane drzewami oliwnymi. Tętniące życiem metropolie rozciągały się dalej, do spokojnych wiosek skupionych wokół kawiarni na świeżym powietrzu. Bogata w historię, Kreta wciąż nosi archeologiczne ślady wielu cywilizacji, które zamieszkiwały ją na przestrzeni wieków.

Meteora
Greckie słowo meteora oznacza „zawieszone w powietrzu”, a to wyrażenie trafnie opisuje spektakularne klify, które wznoszą się na wysokość ponad 1200 stóp (366 metrów) nad wioskami Kalambaka i Kastraki w północno-środkowej części Grecji. To, co czyni te klify jeszcze bardziej inspirującymi, to historyczne klasztory wznoszące się wzdłuż szczytów. Pochodzące z XIV i XVI wieku klasztory w Meteory zostały zbudowane przez mnichów poszukujących duchowej izolacji i wolności od prześladowań religijnych.

Delphi
Delphi to drugie, po Akropolu w Atenach, najpopularniejsze stanowisko archeologiczne w Grecji. Położone około dwie i pół godziny od Aten, wzdłuż zboczy zachwycającej góry Parnas, Delfy były kiedyś czczone przez starożytnych Greków jako centrum ziemi. Dedykowany bogu Apollowi, Delphi był ważną wyrocznią. W starożytności ludzie przychodzili do tego świętego miejsca, aby zapytać kapłankę o radę na wiele tematów, od rolnictwa po związki i politykę. Do znaczących ruin i budowli w Delfach należą Świątynia Apolla, skarbiec ateński, teatr i hipodrom, na którym niegdyś odbywały się wydarzenia ze starożytnych igrzysk pytyjskich.


Peloponez
Kształtem podobny do dużego liścia Peloponez był tradycyjnie nazywany Morea, co oznacza liść morwy. Położony w najbardziej wysuniętym na południe regionie Europy i Grecji, Peloponez to szeroki półwysep połączony z lądem mostem Rio-Antirrio. Przeplatany klasycznymi greckimi świątyniami, weneckimi fortecami, bizantyjskimi kościołami i mykeńskimi pałacami, Peloponez przypomina starożytne kultury i wydarzenia z jego bogatej historii. Wśród tych starożytnych ruin jest Olimpia, gdzie odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie na cześć Zeusa.


Halkidiki
Półwysep Chalcydycki to podobny do trójzębu półwysep w pobliżu Salonik, oferujący doskonałe plaże. Trzy oddzielne półwyspy można z grubsza podsumować następująco: Kassandra ma życie nocne, Sithonia ma plaże, a Athos ma mnichów. Położona najbliżej Salonik Kassandra jest bardziej zabudowana, podczas gdy spokojniejsza Sithonia ma kempingi, ukryte zatoczki i czyste wody. Obie są popularne wśród turystów z Grecji i Europy Wschodniej. Znaczna część najbardziej wysuniętego na wschód półwyspu należy do społeczności klasztornej na górze Athos. Jest dostępny łodzią i otwarty tylko dla mężczyzn.


Zagori
Zagori to region o wielkim naturalnym pięknie, z uderzającą geologią i dwoma parkami narodowymi, w północno-zachodniej Grecji. Gęste lasy i surowe góry są poprzecinane potężnymi rzekami i usiane tradycyjnymi wioskami, w wielu z okazałymi kamiennymi domami z końca XVIII wieku. Najlepszym sposobem na poznanie okolicy jest wędrówka licznymi ścieżkami łączącymi wioski. Najbardziej dostępnym i satysfakcjonującym celem jest wspaniały wąwóz Víkos.

Thessaliniki
Thessaloniki to drugie co do wielkości miasto Grecji i stolica regionu Macedonii w północnej Grecji. Tętniące życiem festiwale, imprezy towarzyskie i tętniące życiem życie nocne czynią to miasto kulturalną stolicą Grecji. Saloniki, składające się z historycznego centrum miasta i dzielnicy handlowej, oferują zarówno stare, jak i nowe atrakcje, od bizantyjskich murów, Białej Wieży i łaźni tureckich po kolorowe targi żywności, muzea i galerie sztuki. Życie nocne w Salonikach nie ma sobie równych. Saloniki oferują wszystko, od małych tawern po kluby nocne i inne lokale rozrywkowe.

Przylądek Sunion
Przylądek Sunion, położony na najbardziej wysuniętym na południe krańcu półwyspu Attyka, jest najbardziej znany jako miejsce ruin starożytnej greckiej świątyni Posejdona, boga morza. Pozostałości znajdują się na cyplu, otoczonym z trzech stron morzem. Miejsce to jest popularną jednodniową wycieczką dla turystów z Aten, z zachodem słońca nad Morzem Egejskim, patrząc z ruin, poszukiwanym spektaklem.