Wyspa Bali nie zostanie ponownie otwarta dla turystów w tym roku z powodu obaw o koronawirusa.

"Z powodu pandemii koronawirusa zagraniczni turyści nie będą mogli podróżować na indonezyjską wyspę Bali do końca 2020 roku" - poinformował w poniedziałek gubernator wyspy Wayan Koster.
Indonezyjska wyspa Bali nie zostanie ponownie otwarta dla zagranicznych turystów w tym roku z powodu obaw o koronawirusa.
Każdego roku na Bali przylatują miliony obcokrajowców w poszukiwaniu opuszczonych plaż, tarasowych pól ryżowych i rozległych świątyń hinduistycznych. Ale ich liczba gwałtownie spadła, odkąd Indonezja zamknęła swoje granice dla nierezydentów, podobnie jak inne kraje walczące z pandemią.

Hotele i restauracje walczą o przetrwanie
W oświadczeniu nie określono, kiedy Bali zostanie ponownie otwarte dla zagranicznych turystów, ale stwierdzono, że Indonezja nie będzie otwarta dla turystów zagranicznych „do końca 2020 roku”.
Gubernator powiedział, że ponowne otwarcie będzie wymagało „rozwagi” i starannego przygotowania, ponieważ niepowodzenie mogłoby zaszkodzić odbudowie wyspy i reputacji.
W całym kraju Indonezja zgłosiła ponad 155 000 zakażeń koronawirusem i co najmniej 6759 zgonów - to najwyższa liczba ofiar śmiertelnych w Azji Południowo-Wschodniej. Eksperci uważają, że liczby byłyby wyższe, gdyby przeprowadzono więcej testów.
Turystyka wnosi około 80% do gospodarki prowincji. W zeszłym roku wyspę odwiedziło ponad sześć milionów obcokrajowców Wiele sklepów, barów, restauracji i hoteli jest zamkniętych, w tym te w popularnych obszarach turystycznych Seminyak i Kuta, które w miesiącach letnich, takich jak sierpień, zwykle tętnią życiem turystów z Australii, Wielkiej Brytanii i Europy. Sklepy nurkowe i studia jogi są również w dużej mierze zamknięte lub puste, a także fantazyjne kurorty wzdłuż plaży Nusa Dua. .


2017_12_18_37480_1513582631_largejpg
Mimo pandemii Bali to miejsce, w którym na prawdę warto być, jeśli szukasz nieskazitelnego białego piasku, błękitu wód i poczucia prawdziwego relaksu i błogości. Oprócz jednych z najlepszych plaż na świecie, wyspa znana jest ze swoich cudów natury - malowniczych gór, spokojnych jezior i wspaniałych wodospadów. Również gastronomia jest niesamowita, niezależnie od tego, czy szukasz ulicznego jedzenia, kuchni międzynarodowej, czy tradycyjnej kuchni balijskiej.


Co robić na Bali?

Dzięki bujnym, zielonym wzgórzom i nieskazitelnym białym piaskom, wakacje na Bali są uosobieniem dziewiczego luksusu. Niezależnie od tego, czy chcesz poleniuchować na jego błogich plażach, czy zanurzyć się w jego wyjątkowej kulturze, na tej głęboko uduchowionej i wyjątkowo pięknej wyspie znajdziesz wiele atrakcji.

Bird Park i Zoo to idealny sposób na spędzenie dnia na rodzinnych wakacjach na Bali. Dzieci pokochają kolorowe ptaki i egzotyczne zwierzęta, a nawet mogą wchodzić w interakcje z niektórymi gatunkami.
Życie nocne

Zastanawiasz się, gdzie zatrzymać się na Bali dla singli?

Nie szukaj dalej niż Kuta i różnorodne opcje klubów nocnych przy ulicy Jalan Legian. Piękne plaże, surfing, mnóstwo restauracji i barów, relaks i zabawa są tutaj kluczowe.

Na Bali znajduje się ponad 20 000 świątyń, które oferują możliwość zobaczenia niesamowitej architektury i poczucia spokoju. Luksusowe wakacje na Bali są wzbogacone poznaniem bogatej kultury wyspy. W każdej wiosce są zwykle trzy świątynie, więc bez względu na to, gdzie się znajdujesz, łatwo jest znaleźć jedną.


Co warto zobaczyć na Bali


Biorąc w ostatniej chwili wakacje na Bali, może nie dać czasu na zorganizowanie wycieczki, ale nie ma takiej potrzeby. Możesz zwiedzać muzea na wyspie za niewielką opłatą za wstęp, takie jak Państwowe Muzeum Prowincji Bali lub Muzeum Gedong Arca, które wyświetla starożytne relikwie
Pokazy i doświadczenia

Decydując się na pobyt na Bali dla rodzin, weź pod uwagę zabytki i atrakcje, w których chcesz się zatrzymać. Ubud oferuje centralną lokalizację z łatwym dostępem do pozostałej części wyspy. Devdan Dance & Acrobatic Show to ulubione miejsce całej rodziny w Nusa Dua, a Bali Escape Room jest świetnym miejscem dla każdego, kto ukończył 8 lat.
Naturalne piękno

Odwieczne pytanie na wakacje na Bali, gdzie się udać? Na tropikalnej wyspie takiej jak Bali odkrywanie przyrody jest koniecznością. Z bujnymi zielonymi krajobrazami, wodospadami i jeziorami po prostu wyjdź i weź to wszystko.
Plaże Bali

Cukrowo-biały i wulkaniczny czarny piasek oraz czyste lazurowe morze prawdopodobnie staną się trwałym obrazem Twoich wakacji na Bali, a na odkrycie czekają jedne z najpiękniejszych plaż Indonezji. Zatoka Jimbaran zapewni Ci idylliczne miejsce do pływania, a zaraźliwy rytm Balangan Beach zniewoli tłumy spokojnymi barami surferów i barami z przekąskami.

Nic dziwnego, że nurkowanie z rurką jest ulubionym zajęciem, a pod powierzchnią oceanu można znaleźć bogactwo życia morskiego. Morski park narodowy Menjangan to idealne miejsce do nurkowania, gdzie można się pochwalić ogórkami morskimi, klaunami, rozgwiazdami i jeżowcami podczas zanurzania się w falach.

Taksówki są ogólnie najlepszym sposobem podróżowania po Bali, niezależnie od tego, czy zatrzymujesz się w Ubud, czy w Jimbaranie, które jest uważane za najlepsze miejsce na pobyt na Bali dla par. Nadal jeżdżą samochody podobne do autobusów zwane bemo, ale większość ludzi jeździ samodzielnie.

Uliczne jedzenie serwowane jest z różnych wózków na całym Bali, są też małe restauracje zwane warung, w których znajdziesz tradycyjne balijskie jedzenie. Ulubione dania to grillowane mięsa sate lilit, nasi goreng, czyli indonezyjski smażony ryż oraz nasi campur, kurczak i warzywa z ryżem.
Jaka jest najlepsza pora roku na wizytę?

Tuż przed porą deszczową lub po niej, w kwietniu i wrześniu, to generalnie najlepszy czas na wizytę na Bali, ponieważ jest sucho i niezbyt wilgotno. Pakiety wakacyjne Bali są dostępne przez cały rok.

Kwiecień jest najgorętszym miesiącem w roku z niewielkim marginesem, temperatury utrzymują się na poziomie około 33 ° C przez większą część roku. Pora deszczowa trwa od października do marca, a sierpień jest najchłodniejszym miesiącem. Znajdziesz tanie wakacje na Bali łatwiej dostępne w marcu, kwietniu, wrześniu i październiku.


Wizy i inne istotne informacje
Polscy turyści mogą wjeżdżać do Indonezji bez wiz, w ramach wprowadzonego w dniu 10.06.2015 r. dekretu, w którym Indonezja jednostronnie zniosła obowiązek wizowy dla obywateli 45 krajów. W dniu 07.03.2016 w życie weszła nowelizacja tego dekretu, umożliwiając wjazd nie tylko w celach turystycznych, ale także rodzinnych, społecznych, artystycznych i kulturalnych, związanych z wykonywaniem zadań rządowych, uczestnictwo w spotkaniach z władzami Indonezji oraz podczas tranzytu. Wjazd bezwizowy umożliwia pobyt do 30 dni, nie może też zostać przedłużony, ani zamieniony na inny rodzaj wizy, bez opuszczenia Indonezji.

Należy pamiętać, że Indonezja uznaje wyłącznie paszporty biometryczne

. Wjazd na paszporcie tymczasowym do Indonezji może nastąpić wyłącznie w wyjątkowej sytuacji (np. dzieci urodzone w Indonezji, które nie posiadają numeru PESEL). Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Ubiegający się o wizę wielokrotną musi w momencie złożenia aplikacji legitymować się paszportem ważnym minimum 18 miesięcy.

Wykaz przejść granicznych, przez które odbywa się ruch bezwizowy dostępny jest na stronie Ambasady RP w Dżakarcie.

Przy dłuższych pobytach lub innych celach wyjazdu oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie.

Należy zaznaczyć, że w dalszym ciągu istnieje możliwość otrzymania wizy on-arrival (VOA) z ważnością do 30 dni. Niektóre osoby decydują się na wykupienie VOA pomimo wprowadzonego ruchu bezwizowego, gdyż w przypadku VOA możliwe jest jej przedłużenie o kolejne 30 dni w najbliższym urzędzie imigracyjnym.

Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy z Timorem Wschodnim.

Na żądanie władz imigracyjnych należy okazać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż (posiadanie biletu może być konieczne już w momencie składania wniosku o wizę w Wydziale Konsularnym Ambasady Indonezji w Warszawie). Przy wjeździe do Indonezji nie ma obowiązku wykazania się określoną kwotą pieniędzy bądź deklarowania jej na granicy. Składając wniosek o indonezyjską wizę, należy mieć przy sobie kartę kredytową lub zaświadczenie z banku potwierdzające posiadanie konta bankowego. W przeciwnym razie trzeba posiadać gwarancję osoby zapraszającej, że zapewni ona środki utrzymania i opiekę.

W przypadku przekroczenia terminu ważności wizy, kara przy wyjeździe wynosi od 250.000 IDR do 350.000 IDR za każdy dzień zwłoki. Należy pamiętać, że powyższa kara jest stosowana w przypadku przeterminowanego pobytu do 60 dni. Przy dłuższych okresach grozi deportacja, a nawet więzienie.

Aby móc opuścić Indonezję na podstawie nowo wydanego paszportu tymczasowego, należy uzyskać w Biurze Imigracyjnym na lotnisku pieczątkę zezwalającą na wyjazd. W przeciwnym wypadku straż graniczna na lotnisku odmówi dokonania odprawy paszportowej uniemożliwiając wyjazd.

Jakie języki są używane na Bali?

Indonezyjski i balijski to główne języki używane na Bali. Angielski jest trzecim najczęściej używanym językiem, szczególnie na obszarach turystycznych.


Tegenungan-WaterfalljpgBali-itinerary-Streets-in-Bali-with-traditional-Balinese-penjorsjpg